Vegetariánství 2
29. 6. 2006
Někteří si život bez masa neumějí představit. A jiným jen vyslovení slova maso vyvolává mdloby. Přemýšlíte o tom, že byste vstoupila mezi vegetariány, případně do jiné skupiny lidí, kteří ze života jednou pro vždy vyřadili maso?
Je to vůbec zdravé?
Obecně platí, že vegetariáni jsou méně postiženi vysokým krevním tlakem a také mají nižší hladinu cholesterolu a kyseliny močové než lidé, kteří se vesele cpou masem. Trpí tak méně nemocemi, jako je dna nebo cukrovka. Riziko infarktu a mozkové mrtvice je u nich mnohem nižší než u milovníků masa.
Lidé, kteří do svého jídelníčku zařadí sóju a sójové výrobky, snižují nebezpečí onemocněním rakovinou prsu či prostaty. Také alergici jen získají, když se vzdají živočišných bílkovin, protože jim často zmizí kožní problémy.
Takže odpověď na otázku, zda je možné vyřadit maso z jídelníčku, zní – je to možné. Jen to chce dodržovat určitá pravidla.
Na tohle pozor!
Kdo žije striktně vegetariánsky a jako vegan se zřekne všech živočišných produktů, zejména mléka a vajec, u toho se může začít projevovat nedostatek různých látek.
Právě mléko a vejce totiž obsahují hodně vitamínu B 12 a vápníku, které jsou důležité pro tvorbu krve a stavbu kostí. Proto radikální odmítání těchto potravin není vhodné především pro těhotné ženy, děti a nemocné lidi.
Jód – hodně je obsažen v mořských řasách, mléčných výrobcích a samozřejmě v kuchyňské soli. Velké množství jódu obsahují také některé minerálky.
Hořčík – zdrojem jsou celozrnné obiloviny, luštěniny a zelenina. Vegetariánům ale většinou tato látka nechybí, spíše nevegetariánům, protože jejich strava obsahuje velké množství bílé mouky a rafinovaný cukr.
Vitamín B 12 – pro optimální denní dávku stačí sníst 5g sýra, 8 g jogurtu nebo 25 ml mléka. Jinak se doporučuje jíst celozrnné výrobky, jako je pečivo a těstoviny, protože i zde najdete nezbytný vitamin.
Čím nahradit maso?
Jestliže jste se rozhodli přejít na vegetariánskou stravu, možná u vás přetrvává chuť na maso. Proto zejména v tomto přechodném období doporučujeme konzumovat sójové a obilné bílkovinné koncentráty, které vytvářejí optickou a chuťovou náhradu masa na talíři. Polotovary jako tofu, Klaso, Robi, šejtan, sójové plátky a kostky jsou nejen velmi výživné, ale chutí maso připomínají.
Než se ale přeorientujete na vegetariánský jídelníček, zkuste svá oblíbená jídla ve vegetariánské verzi. Časem poznáte, že správně složená vegetariánská strava založená na obilovinách, zelenině, ovoci a luštěninách poskytuje dostatek živin a žádná specifická náhrada masa není nutná. Dlouhodobým vyloučením masa z vašeho jídelníčku se vám totiž změní i chutě.
Co s masožravými dětmi?
Samozřejmě i vaše děti se mohou vaším přičiněním stát vegetariány. Proč ne. Ale zejména u dětí klade vegetariánská strava větší důraz na složení jídelníčku. Pokud se rozhodnete z nějakých důvodů vést dítě k vegetariánským stravovacím návykům, měla byste vyváženost stravy zabezpečit obzvlášť pečlivě.
Děti by měly přijímat v dostatečném množství rýži natural, žito, jáhly, kukuřici a další obiloviny a výrobky z nich. Nesmírně důležité jsou luštěniny a výrobky ze sóji – tofu, mléko, tempeh, natto. Samozřejmostí by měl být dostatek zeleniny a ovoce, semínek a ořechů.
Zeleninová polévka nebo polévka z luštěnin by měla být na stole denně. Do polévek je vhodné přidávat mořské řasy. Děti veganských a vegetariánských rodičů rostou sice pomaleji než masožravé ratolesti, ale nižší vzrůst se postupně během dospívání srovná s ostatními vrstevníky.
Jó! Holt, kdo chce být vegetarián, musí nutně zapomenout na guláš se šesti, kachnu s osmi a tlačenku s cibulí a octem. Tak dobrou chuť.