Jdi na obsah Jdi na menu
 


  Rottweiler

  Popis:

   Charakteristika:

Spíše větší, velmi silný a svalnatý pes, ani těžkopádný, ani lehký. Středně dlouhá široká hlava se středně velkýma a převislýma ušima trojúhelníkového tvaru. Tmavě hnědé středně velké oči mandlového tvaru. Hřbet rovný a silný, zakulacená záď s nakrátko kupírovaným ocasem(dnes již zakázáno). Srst ne úplně krátká, hrubá a hustá. Barva vždy černá s pálením.Klidný, vyrovnaný a v zásadě dobromyslný pes. Nedá se snadno vyprovokovat, ale v případě, že je napaden nebo brání svěřený majetek či osobu, zasahuje velmi tvrdě.

   Zvláštní nároky:

Rotvajler potřebuje důslednou výchovu a výcvik, protože inklinuje k zaujmutí dominantního postavení. Hodí se pouze pro zkušené a fyzicky zdatné kynology. Špatně snáší velká vedra, v tu dobu by měl být ponechán v klidu ve stínu.

ObrazekUžití:

Původně byl rotvajler pastevecký pes. Pomáhal však hlavně obchodníkům s dobytkem a řezníkům při doprovodu stád a při jejich střežení během noci. Byl velmi oblíben jako tzv. řeznický pes, zejména u řezníků v jižním Německu. Své jméno dostal po městě Rottweil am Neckar , které bylo jakýmsi střediskem obchodu s dobytkem, a proto v něm byli řezničtí psi velmi hojní. Zušlechtění v čistokrevném chovu získal Rotvajler na typové vyrovnanosti. Nápadně se podobá appenzellskému salašnímu psu ze švýcar a je pravděpodobné, že mezi nimi nastala určitá výměna krve. Povahově je Rotvajler klidný pes dobrých nervů, ostražitý, věrný, velmi chápavý, snadno ovladatelný, nebojácný, vytrvalý a houževnatý. Kde jsou k tomu podmínky, hodí se výborně za psa hlídacího. Poměrně pozedě se přišlo na to, že by byl vhodný pro své výborné vlastnosti i jako pes služební. Od těch dob se chov Rotvajlerů rozšířil i za hranice Německa. Také u nás Rotvajler již zakotvil a získává den ode dne stále více příznivců.

Pracovní plemeno, bez problémů schopné služebního výcviku. Vynikající obranář, hlídač a průvodce.