Jóga
Jóga je spojení, integrace, harmonie těla a duše individuální - s duší Universální. Východní filosofie zákona Karmy (osudu) říká: Naše činy se k nám vracejí dříve, nebo později ve stejné kvalitě a kvantitě a jsou zdrojem našeho poznání(mnohokrát přes fyzickou a duševní katarzi).
Když se skutečně pozorně rozhlédneme kolem sebe, vidíme, jak to funguje. Zvláště v dnešní hektické době kdy se všechno zrychluje, čistí a napovrch se vyplavují negace. Záleží na každém z nás, jak touto zkouškou projdeme. Jóga může být na této cestě naší velkou oporou, neboť zušlechťuje tělo a duši každé bytosti, učí znovu nalézt jistotu v morálních zásadách. Jestliže jógu správně pochopíme a uchopíme - bude nám naší správnou cestou.
Naše bytost je komplexem složky duševní a tělesné,a i v joze se prolínají cvičení fyzická a mentální. Jóga je jeden celek, i když má mnoho forem. Záleží na každém z nás, jakou si zvolíme, která je v naší současné rovině bytí pro nás optimální.
Indický jogín a filosof Pataňdžali stanovil již před asi 2 000 lety 8 stupňů jógy :
1. Všeobecné etické principy / jama /
2. Pravidla morálky jedince / nijama /
3. Cvičení jogových pozic / ásán /
4. Jógové dechové techniky / pránajáma /
5. Ovládnutí smyslů / pratjáhára /
6. Koncentrace mysli / dhárana /
7. Meditace / dhjána /
8. Splynutí s Universem / samadhi /
Tato stupnice v podstatě zahrnuje nejširší záběr jógy a integruje její formy. Ať se podíváme na jakoukoli z následujících variant, všechny se nějakým způsobem odvíjejí od některého z uvedených osmi stupňů Pataňdžaliho Jogasútry . Formy jógy se navzájem prolínají, jedna technika podporuje druhou a tím se jejich působení zesiluje.
Bhaktijóga
Uznává za základní aspekt jógy vzdání se svého ega a pěstování oddanosti a lásky k Božskému principu. Bhaktijogín však o ni neusiluje, jen se jí v meditaci otevře a dovolí aby v něm odhalila klid a mír, „který je za myšlenkami“. /rh/Karmajóga
Je vlastně konání, práce pro druhé, bez čekání na odměnu. Touto činností vlastně očisťujeme svoji Karmu.Džňánajóga
Cesta moudrosti a filosofického uvažování, její hlavním znakem je rozlišování mezi Já a ne - Já. V meditaci provádíme t.zv. atmavičáru - neboli sebedotazování. Je to nastolení vnitřního tázacího postoje - „kdo, nebo co jsem já ?“
Hathajóga
Pečlivě se zabývá ásánami, tělesnými pozicemi,které ovšem nejsou jen fyzické cvičení.Pozornost se vede vědomě do určitých částí těla a jejich uvolňováním se zapojí i psychické a fyziologické procesy.Iyengar jóga
Jóga dle indického učitele B.K.S. Iyengara představuje odstupňovaný systematický přístup k józe, který klade velký důraz na přesnost pohybu a tím na získání maximálního účinku ze cvičení.Nana a mantra jóga
Působením zvukových vibrací, které energii v těle harmonizují a mysl uklidňují se dosahuje překvapivě léčivých účinků na psychiku člověka. Zpěv manter je rituál radosti, pokory, souznění s vnitřním mírem./rh/Aštangajóga
Má samozřejmě spirituální základ, ale klade také velký důraz na provedení ásán, které se v celých sériích přelévají jedna v druhou v pomalém, nepřetržitém pohybu, vznešeně - jako v tanci. Součástí této formy jógy je i provádění uzávěrů / bandhy / tam, kde jsou umístěna energetická centra - čakry a tím též ovlivňuje tok energie v těle.
Určitě jsem zde nevyjmenoval všechny formy jógy, které jsou praktikovány na celém světě. Počet není až tak důležitý, přednost má akceptování jógy v životě každého z nás. Pozitivní účinek jógy na tělesný,duševní a duchovní růst každého člověka, se pak dostaví jako očištění celé lidské komunity.
Více a více lidí přichází na to, že jóga není žádné sektářství, že nikoho neomezuje, ale naopak každou bytost otužuje psychicky i fyzicky a dává jí svobodu. Mnoho lidí pod vnějším tlakem sahá po práškách, alkoholu a drogách.Já říkám: Když si nebudete vědět rady - zkuste jógu !
Štěstí, klid a mír, které hledáte možná všude kolem, najdete v sobě!