Jdi na obsah Jdi na menu
 


Canisterapie

23. 6. 2006

Psi léčí děti ve Zlíně 

13. 1. 2006. Ve Zlíně se otevřelo nové centrum, kde budou děti s různým postižením léčit psi. Metoda zvaná canisterapie využívá kladného působení psa na člověka, má blahodárný účinek nejen na tělo, kdy přispívá například k uvolňování křečí, ale i na psychiku klientů, řekla ČTK jedna z terapeutek Gabriela Sluštíková, která se canisterapii věnuje již několik let se svým zlatým retrívrem Merlinem.

Při canisterapii je účinné zejména polohování, kdy se děti přikládají k psovi. Uvolní se jim svaly, zmírní se křeče, kterými děti často trpí. Po uvolnění se pak děti často předávají rehabilitační sestře, která s nimi může mnohem lépe pracovat. Terapie je vhodná i při logopedii, děti jsou motivovány k mluvení třeba tím, že se snaží vyslovit jméno psa, pojmenovávat části jeho těla či mu dávat povely.

Často se pracuje například s dětmi po dětské mozkové obrně. Matka sedmileté Nikoly s tímto onemocněním, která canisterapii využívá již třetím rokem, ČTK řekla, že její dceři cvičení moc pomáhá. "Strašně se zklidnila, zlepšila se jí řeč. Měla silné mimovolné pohyby, teď je lépe koordinuje," uvedla.

Zlínské centrum je v regionu i na Moravě výjimečné tím, že do něj mohou volně docházet rodiče se svými postiženými dětmi. "Doposud jsme docházeli do různých zařízení, rehabilitačních stacionářů, dětských center, dostalo se tak jen na tamní klienty. Teď mají možnost všichni," uvedla Sluštíková.

V novém centru prozatím pracují čtyři majitelky psů, které se canisterapii věnují ve svém volném čase a bezplatně. Centrum financují sponzoři, snaží se získat různé granty.

Psi museli složit náročné zkoušky, při kterých prokázali nejen klasickou kynologickou poslušnost, ale také neagresivní a klidné chování ve stresujících situacích. Canisterapii se může věnovat pes jakékoliv rasy, čistokrevná zvířata i kříženci. "Byly bychom samozřejmě rády, kdyby nás bylo víc. Zkoušky složila řada lidí se svými psy, jen pár se jich však canisterapii aktivně věnuje," poznamenala Sluštíková.

Jana Mokrejšová

Související články