Rozmarýn
Autor: Michaela Vorlová Zdroj: www.fiftyfifty.cz
Rozmarýn není jen kořením, rozmarýn je i účinným lékem. Záznamy o jeho užívání sahají do hluboké historie, věřilo se v jeho očistnou magickou sílu a neméně si lidé vážili i jeho síly léčivé..
Jméno této silně aromatické rostliny pochází z latiny a je velice poetické.. "ros maris" znamená "mořská růže" .. toto jméno rozmarýn dostal díky svému původnímu výskytu v přírodě, pochází totiž z oblasti Středomoří, kde divoce roste na skalnatých mořských pobřežích. Někdy se toto jméno překládá také jako "mořská rosa".
U nás ho můžeme pěstovat jak na zahrádce, tak jako hrnkovou rostlinu, má rád slunce a vápnité propustné půdy. Rozmarýn je trvalka a kvete v paletě barev od fialové, přes modrou, růžovou, někdy i bílou, v závislosti na odrůdě. Abychom rostlinu udrželi hustou a ne příliš rozkošatělou, měli bychom ji pravidelně stříhat.
Sběr a sušení rozmarýnu
Lístky rozmarýnu můžeme z rostliny sklízet k okamžité spotřebě po celý rok, největší sílu mají však v období těsně před květem. Tehdy je vhodné ostříhat několik větviček z rostliny, svázat do menších kytiček a zavěsit k usušení. Suché lístky pak z dřevnatých stonků odrhneme a uložíme do dobře uzavíratelné nádoby. Tak si zachovají co nejvíce aromatických a účinných látek. Ze stejného důvodu se doporučuje suché lístky podrtit na drobno až těsně před upotřebením.
Rozmarýn nás uklidní a povzbudí zároveň
Tato bylinka má z hlediska léčitelství jednu zvláštnost, má totiž stimulační a zároveň uklidňující účinek. Stimuluje krevní oběh a lehce zvyšuje krevní tlak, zároveň ale uklidňuje naši mysl, odhání deprese, pocity úzkosti a uvolňuje vnitřní napětí. Takto pomáhá od různých bolestí nervového původu, jako jsou například některé typy migrény. Je vhodnou bylinou při nespavosti, najdeme ji v bylinných směsích pro uklidnění a posílení nervů.
Rozmarýn můžeme užívat ve formě čaje, samotný, nebo jako součást bylinné směsi. Velice podobného relaxačního účinku docílíme i aplikací ve formě éterického oleje..
Rozmarýn v aromaterapii
Éterické vonné látky, obsažené v rozmarýnu, se v aromaterapii užívají už nejspíš několik tisíc let. Tradičně se rozmarýn přidával do kadidel a vykuřovadel, jak pro rituální, tak pro léčebné účely. Ve Francii se prý dokonce míchal do kadidel používaných i při exorcismu. Přikládaly se mu také afrodiziakální účinky, jak ve vykuřovadlech, tak vdechováním aroma přímo z rostliny.
Éterické olejíčky s obsahem silic rozmarýnu dnes používáme do aromalamp např. při léčbě infekčních onemocnění dýchacích cest, kde dezinfekční účinek pomáhá hubit původce nákazy na sliznicích. Tyto výpary dezinfikují vzduch v celé místnosti a zároveň ji krásně provoní.
Ulevují také např. při bolestech hlavy, pocitech napětí a při stresu. Dokáží zvyšovat soustředění, dříve se říkalo, že rozmarýn posiluje paměť.
Vnitřního užívání této bylinky a vdechování jejích éterických složek by se měly vyvarovat hlavně těhotné ženy, rozmarýn stimuluje hladké svalstvo a při vysokých dávkách by mohl vést k potratu. Opatrně by s ním měli nakládat i lidé trpící vysokým krevním tlakem.
Rozmarýn pomáhá při revma a zlepšuje trávení
Výtažky této byliny v olejích a masážních krémech nacházejí svoje uplatnění při léčbě revma. Lokálně totiž stimulují prokrvení tkání, podporují jejich výživu dodáním živin krví a současně ulevují při bolestech.
Na náš trávicí trakt má rozmarýn také velmi pozitivní vliv. Z jeho dezinfekčního účinku můžeme těžit například při střevních potížích, otravách jídlem a kolikách. Zároveň celkově podporuje trávení, stimuluje produkci žluče a funguje proti nadýmání. Používání rozmarýnu jako koření nemá tedy jen efekt dochucovací, zejména u tučných a těžce stravitelných pokrmů nás může uchránit pocitů těžkosti a plnosti po jídle.
Rozmarýn - koření s podmanivou vůní
Vůně rozmarýnu je pro mnohé spojená s vůní linoucí se ze zahradního grilu. Zajímavé je, že grilované pokrmy získají aroma rozmarýnu dokonce i když mezi horké uhlíky přidáme kousky jeho suchých větví, nebo do ohně přihodíme trochu listů. Kořenící síla této bylinky je opravdu výrazná, měli bychom ji užívat střídmě, při předávkování by nám pokrm mohl zhořknout.
Rozmarýn se hodí do celé řady jídel, tradičně na maso a ryby, ale také do salátů, polévek, dresingů a omáček. Jeho aroma je nezaměnitelné při výrobě bylinných octů a olejů, které se dají jak přidávat do zeleninových salátů, tak používat k marinování masa a zeleniny.
Rozmarýn je také důležitou součástí tzv. Provesálského koření, spolu s bazalkou, tymiánem, levandulí a oreganem.