Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vodní lyžování a wakeboarding

21. 5. 2007

Vodní lyžováníObrazek

 

je individuální sport, kde jezdec na vodních lyžích je tahán člunem. Lyžuje se jak na stojatých, tak tekoucích vodách. Jedná se o relativně mladý sport, který se těší velké oblibě, a to nejen v zemi svého vzniku, ale po celém světě. Je to vlastně "kříženec" surfingu a klasického lyžování. První záznamy pocházejí z USA. V roce 1925, ve státě New York, se Fred Waller zasloužil o konstrukci a patentování prvních vodních lyží. Poté vodní lyžování dostalo možnost se rozvíjet. Bylo přivezeno do Evropy resp. do Francie, a v roce 1955 se objevuje dokonce i u nás, kdy učitel základní školy z Vranova nad Dyjí, začal se svými žáky lyžovat na Vranovské přehradě, připevněný za parník. Počátkem 60. let dovezl pracovník Pragoexportu, Josef Malík, do Čech první opravdové vodní lyže, a to až z Austrálie. Je pozoruhodné, že v zemi která nemá moře, a ani není zemí jezer, se vodní lyžování tak hojně uchytilo. V roce 2003 jsme oslavili 40 let od založení vodního lyžování v České republice a dá se říct, že sport se stále více rozrůstá.

Vodní lyžování je rozděleno na několik disciplín

slalom-závodník jede na jedné lyži

triky-jezdí se také na jedné lyži. Závodník musí udělat několik triků (předepsaných v sestavě), hodnotí ho pět rozhodčí. Musí objet čtyři bóje. Obrazek

skoky-ty se jezdí na dvou širokých lyžích. Úkolem závodníka je, odrazit se od můstku a skočit co nejdále. Je nařízeno mít při skoku neoprén, helmu a vestu. Světoví závodníci skáčou až 70 m dlouhé skoky.

trojkombinace-je to závod, který kombinuje všechny tři předchozí disciplíny.

WakeboardingObrazek

 je něco mezi vodním lyžováním a surfingem. Zjednodušeně řečeno je to jízda na snowboardovém prkně za motorovým člunem. Na prkně se stojí stejně jako na snowboardu. Nohy jsou pevně uchyceny a jezdec se drží za hrazdičku. Oproti vodnímu lyžování se wake jezdí až na metrových, speciálně tvarovaných vlnách, které vytváří upravená loď. Wakeboardista se pohybuje rychlostí 35 km/h.

V současné době existuje asi 80 triků, přičemž hranice možností se stále posouvá dopředu. Triky jsou podobné jako na snowboardu. Základem je "grab" - chytání, držení prkna při vyskočení na vlnu. Potom "front flip" - salto popředu a mnoho dalších.

Obrazek